شایع ترین خطاهای دستگاه های کارتخوان که با آن مواجه می شویم

فهرست مطالب

شایع ترین خطاهای دستگاه های کارتخوان که با آن مواجه می شویم

دستگاه کارتخوان 

یکی از نمادهای دنیای مدرن امروز می باشد که توانسته با هوش و توانایی خود به پیشرفت زندگی انسان کمک کند و به نوعی باعث تغییر سبک زندگی انسان شده است. این کارت خوان ها به واقع توانسته اند به اقتصاد رونق بدهند و البته در کنار این رونق امنیت و سرعت را برای کاربران به همراه داشته باشند. اما باید قبول کرد که در دنیای نوین  وقتی ساده ترین وسیله در انجام برخی از کارها خطا می دهد و یا در عملکرد آن خطا و ایرادی مشاهده می شود، نمی توان این انتظار را داشت که دستگاه های کارت خوان دچار این خطا نشوند. بنابراین در ادامه می خواهیم با شایع ترین خطاهای دستگاه کارت خوان آشنا شویم و نحوه رفع آن را بدانیم.

البته قبل از بیان انواع خطاهای دستگاه کارتخوان باید به این نکته دقت داشت که دستگاه های کارتخوان در واقع یک وسیله واسط بین کارت بانکی کاربر به عنوان بانک مقصد و شماره حساب پذیرنده دستگاه به عنوان بانک مقصد می باشد. بنابراین کاملا طبیعی است که برای انجام یک تراکنش درست و موفق باید بانک صادر کننده کارت مبدا و بانک صادرکننده شماره حساب مقصد نیز در کنار این دستگاه کارتخوان قرار بگیرند تا مجموعه این فعالیت بدون خطا رخ دهد. اما از آن جایی که دستگاه های کارتخوان علاوه بر بر عهده گرفتن وظیفه انتقال پول از مبدا به مقصد، در واقع یک نوع وظیفه مانیتورینگ این مسیر را نیز برعهده دارد و می تواند به کاربر نشان بدهد که در کجای مسیر چه خطایی رخ داده است. این خطا ها را چون به واسطه این دستگاه نشان داده می شود به آن ها نیز در ادامه خواهیم پرداخت. بنابراین بیایید با انواع خطاهای دستگاه کارتخوان آشنا شویم.

 

 

ایرادات دستگاه کارتخوان

 

 

انواع خطاهای دستگاه های کارتخوان

 

خطای ۶۵ : این شماره خطا زمانی رخ می دهد که بانک صادر کننده، کارت مبدا را به دلیلی محدود کرده است و از انجام هرگونه تراکنش آن را منع می کند. کاملا مشخص است که این خطا ارتباطی به خود دستگاه ندارد.

GPRS S: این یکی از شایع ترین خطاهای دستگاه کارت خوان می باشد که مربوط به دستگاه های سیار و سیم کارت آن ها می باشد. در اغلب موارد این خطا به واسطه قطعی یا یک طرفه شدن سیم کارت رخ می دهد. در صورتی که از وصل بودن سیم کارت اطمینان دارید، باطری دستگاه را چک کنید و این موضوع را در میزان باتری بالای ۱۵ درصد امتحان کنید. در صورتی که هنوز مشکل رفع نشد حتما با پشتیبانی شرکت تماس بگیرید تا موضوع پیگیری شود.یکی از خدمات پرداخت آوانس پی بررسی این خطاها و رفع آن ها می باشد.

خطای ۹۷: یکی دیگر از خطاهای دستگاه کارت خوان، خطای راه اندازی آن می باشد. در صورت مشاهده این خطا دستگاه را راه اندازی مجدد کنید. در اکثر مواقع مشکل حل می شود اما در صورت باقی ماندن خطا حتما با پشتیبانی شرکت تماس حاصل کنید تا مشکل بررسی و حل شود.

کاغذ موجود نیست: این یکی از خطاهای دستگاه کارت خوان که برای هر فروشنده و صاحب دستگاه پوز دلپذیر است! چرا که آنقدر فروش داشته است که کاغذ کارتخوان را تمام کرده است. در این حالت تنها کافی است اقدام به تعویض کاغذ کنید و از ادامه فروش خود لذت ببرید.

رمز مدیر مسدود است: برای وارد شدن به برخی از قسمت های مهم دستگاه کارت خوان و انجام تنظیمات مختلف نیاز است که فرد به عنوان مدیر دستگاه رمزی را وارد کند. اگر این رمز ۳ بار به شکل متوالی اشتباه زده شود، رمز مسدود می شود و تنها شرکت پشتیبانی کننده کارت خوان می تواند این مشکل را برای شما حل کند.

همانطور که می بینید عمده خطاهای دستگاه کارت خوان که در طول روز ممکن است با آن مواجه شوید اتفاقی چندان سخت و یا غیر قابل حل نیست. بنابراین عملا می توان گفت که این دستگاه ها در قبال این خطاهایی که دارند خدماتی به مراتب بزرگ تر به ما ارائه می دهند.

 

رفع ایرادات دستگاه کارتخوان

 

 

مشکلات رایج دستگاه های کارتخوان و راه حل ها


عدم روشن شدن دستگاه

راهکار:

کلیه اتصالات و آداپتور دستگاه کارتخوان بررسی شود.

کار نکردن یکی از کلید ها

راهکار:

۱- بررسی گیر نکردن گرد و خاک یا اشیاع درون کلید.

۲- خاموش کردن دستگاه، قطع اتصالات برقی و روشن کردن دوباره آن.

خارج نشدن رسید از دستگاه

راهکار:

1- بررسی موجود بودن کاغذ دستگاه

2- بستن کامل درب رول کاغذ

چاپ کمرنگ یا سفید رسید دستگاه

راهکار:

بررسی قرار گیری درست کاغذ رول درون دستگاه، به صورتی که سفیدی کاغذ به سمت شخص باشد (برخلاف جهت نوار چسب)

تنظیم نبودن تاریخ دستگاه

راهکار:

1- سه بار گرفتن موجودی

2- یک تراکنش خرید به مبلغ ۱۰۰۰ ریال

درصورت رفع نشدن ایرادات دستگاه pos می‌توانید با متخصصین شرکت پادیاو پی تماس بگیرید تا در کوتاه‌ترین زمان تعمیرات دستگاه کارتخوان شما انجام گیرد.

امتیاز شما به این مطلب

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *